Jau labu laiku izskan dažādu lauksaimniecības nevalstisko organizāciju sacensība (Latvijas bioloģiskā lauksaimniecības asociācija, Latvijas Biškopības biedrība, Zemnieku Saeima) viedokļu paušanā saistībā ar dažādu pesticīdu un herbicīdu lietošanu, zāles pļaušanu / nepļaušanu, kas iespējams ietekmē bišu populāciju Latvijā.

Pētot situācijas attīstību Latvijā, nākas secināt, ka nav ņemts vērā ļoti būtisks aspekts, ka vairākās vietās Latvijā šis pavasaris ir bijis vēss, kā rezultātā bites nav saņēmušas pietiekami daudz barības vielu, lai normāli funkcionētu, jo nektāraugu daudzums ir bijis niecīgs vai pat nekāds, kas ir bijis par iemeslu bišu nīkuļošanai vai izmiršanai.

Analizējos dažādu ekspertu viedokļus nākas piekrist, ka bites spēj izturēt dažādu pesticīdu ietekmi, taču tikai tajā gadījumā, ja tās ir veselīgas, spēcīgas, paēdušas. Ja, protams, komplektā nāk vēl kāds negatīvs faktors, bites saindējas un nomirst.

Pašiem lauksaimniekiem ir jābūt atbildīgiem un jāievēro labas pārvaldības principi, kas ir dabai draudzīgi savā saimniecībā. Šajā pavasarī diemžēl par laimi tieši rapši, ir bijuši glābiņš daudzām bišu saimēm nektāra savākšanā, jo citu augu pienesums ar nektāru ir bijis gaužām niecīgs. Ir diskusijas vērts jautājums par bioloģiskās lauksaimniecības attīstības ātrumu valstī, bet nevar aizmirst, ka lielāko eksportu veido tieši konvencionālo ražotāju pienesums, kas nes lielāko pievienoto vērtību budžetam un šeit vienmēr ir jābūt samērīgumam ar vides aizsardzību un ekonomisko līdzsvaru.

AgriChamber Valdes loceklis, SIA “Kamalda” īpašnieks – bioloģiskais lauksaimnieks Juris Bērziņš: “Šajā gadā rapšu ziedēšanas laikā bija vēsāks laiks, kas atstājis savu iespaidu uz ievāktā medus daudzumu un nevar arī nepieminēt bišu ērci, kas parazitē uz tām un izraisa slimības, kas atkal var būt par cēloni bišu slimībām un to nāvēm. Viens no nosacījumiem, ko katram saimniekam jāievēro ir būt sasaistē ar dabu un domāt pašiem ko katrs dara”.

Biedrība “Latvijas lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības kamera” ir dibināta 2016.gadā. Mērķis – apvienot jebkuru Latvijas lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības uzņēmumu, lai efektīvāk spētu pārstāvēt Biedrus nozaru problēmu risināšanā, esot atbildīgam sociālajam partnerim valdībai, palīdzot risināt nozarei aktuālās problēmas.