Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Ekonomikas nodaļa apkopojusi tehnisko pakalpojumu cenas par 2020. gadu.  Cenu apkopojums tiek veikts, pamatojoties uz novadu lauku attīstības konsultantu iesūtīto informāciju par 46 dažādu tehnisko pakalpojumu cenām visos Latvijas reģionos 2020. gadā. Tehnisko pakalpojumu cenas veidojas, saskaitot degvielas, darbaspēka un pamatlīdzekļu nolietojuma izmaksas, kā arī pakalpojuma sniedzēja vēlamo peļņu. Tehnisko pakalpojumu cenas norādītas bez pievienotās vērtības nodokļa (bez PVN).

Lielākoties pakalpojumu cenas 2020. gadā, salīdzinot ar 2019. gadu ir samazinājušās, bet izmaiņas ir nelielas. Tas galvenokārt ir saistīts ar degvielas cenu svārstībām 2020. gadā, jo degvielas cena bija zemāka kā 2019. gadā.

Salīdzinot reģionu līmenī, vidēji viszemākais populārāko pakalpojumu cenu līmenis ir Latgalē un Kurzemē, savukārt visaugstākais – Pierīgas reģionā.

Lielākais cenu palielinājums 2020. gadā, salīdzinot ar 2019. gadu, bijis pievelšanai (+17,76%), siena presēšanai rituļos (16,41%), sniega šķūrēšanai (+16,40%) un šķeldošanai (+14,24%). Savukārt lielākais cenu samazinājums bijis: kravu pārvedājumiem ar smago automobili, kura kravnesība ir no 1,5 līdz 10 tonnām (-14,29%), dziļirdināšanai (-11,34%), kartupeļu vagošanai (-10,68%) un kravu pārvedājumiem ar smago automobili, kura kravnesība ir virs 10 tonnām (-9,78%) (skatīt 1. tabulu).

Pievelšana nav īpaši populārs pakalpojums un šī pakalpojuma cena ik gadu tiek iegūta no ne vairāk kā 10 pakalpojumu sniedzējiem. Šis aspekts izraisa lielas cenu svārstības, jo ir salīdzinoši maz datu avoti. Siena presēšanai rituļos vidējā pakalpojuma cena pieaugusi, jo zālāju veģetācija pēc 2018. gada sausuma sāk atgriezties normālā līmenī un laika patēriņš viena ha presēšanai ir palielinājies. Šim pakalpojumam cena bija nokritusies tieši pēc 2018. gada, bet šobrīd atgriežās iepriekšējā līmenī. Sniega šķūrēšanai pakalpojuma cena visticamāk ir kāpusi, jo 2020. gadā gandrīz vai nebija sniega un pakalpojuma sniedzēji ar cenas palielināšanu centās izbēgt no zaudējumiem.

Kravas pārvadājumiem cenu samazinājums visticamāk ir saistīts ar degvielas cenu kritumu. Kritums cenā ir bijis gan kravas pārvadājumiem ar auto kravnesību līdz 10 tonnām, gan arī ar kravnesību virs 10 tonnām. Pakalpojuma cena presēšanai ķīpās tika iegūta tikai no Latgales reģiona pakalpojumu sniedzējiem, jo citos reģionos informācija par šāda pakalpojuma sniegšanu nebija pieejama.

Papildus informācija/ informācijas avots: LLKC https://ej.uz/g3n5